Zamki i pałace w południowych Czechach – część 2

Zapraszamy na drugą część naszej relacji ze zwiedzania zamków i pałaców w południowych Czechach. W tym odcinku prezentujemy zabytki z dwóch regionów: Wysoczyzny i kraju południowoczeskiego.

Tym razem, oprócz zamków, mamy dla was jeszcze kilka podróżniczych inspiracji.

 1. Zamek Jaromerice nad Rokitną (zámek Jaroměřice nad Rokytnou)
  Jeden z najcenniejszych barokowych kompleksów pałacowych w Europie środkowej. Pierwszy zamek stanął w tym miejscu w okresie średniowiecza, po roku 1498 roku został przebudowany w stylu renesansowym. W latach 1700-1737 po raz kolejny przebudowany z wykorzystaniem poprzedniej budowli. Za pałacem znajduje się duży, 9-hektarowy park w stylu francuskim i angielskim. Naprzeciw bramy wjazdowej znajduje się kolumna Świętej Trójcy z 1716 r. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, w jego wnętrzu prezentowane są barokowe i rokokowe meble, bogata kolekcja dawnych instrumentów muzycznych, obrazów, zegarów, porcelany itp.
  Rzut oka przez bramę pałacową. Z informacji praktycznych – parking przy rynku przez pierwszą godzinę jest za darmo, później kosztuje 10 koron za godzinę.
  Obok pałacu znajduje się barokowa kaplica św. Józefa z 1701 r.
 2. Zamek Dacice
  Pierwszy renesansowy zamek został wybudowany w tym miejscu w XVI w. Obecny wygląd pałacu został nadany na początku XIX w., kiedy nadano mu cechy późnego klasycyzmu (styl Empire). W 1945 r. pałac został przejęty przez władze państwowe, a od 1949 r. jest otwarty dla zwiedzających. We wnętrzach można znaleźć oryginalne wyposażenie i przedmioty domowego użytku, jakie pozostawili dawni właściciele – rodzina Dalberg.
  Wejście znajduje się z tyłu budynku.
  Zwiedzanie bardzo ułatwia brak zakazu fotografowania. W zasadzie był to jedyny zwiedzany przez nas pałac, w którym można było robić zdjęcia wnętrz.
  Byliśmy jedynymi zwiedzającymi, więc można było spokojnie dopytać panią przewodnik o wszelkie szczegóły. Pytaliśmy po polsku i angielsku, a pani przewodnik odpowiadała po czesku, udało się jednak wszystko zrozumieć 🙂
  Biblioteka zawiera około 17 tysięcy książek, wydanych pomiędzy XVI i XX w. między innymi w językach: niemieckim, francuskim i łacińskim. Pani przewodnik twierdziła, że są też książki po polsku. 

  W latach 2010-12 przeprowadzony został remont wnętrz pałacu. Ale te drzwi są orginalne.

 3. Zamek Telcz (zámek Telč)
  Telcz leży na południowo-zachodnich Morawach, w połowie drogi między Pragą a Wiedniem. Miasto zostało założone w XIII wieku jako królewska twierdza na skrzyżowaniu ważnych i ruchliwych szlaków handlowych. W 1992 r. zabytkowe centrum miasta i zamek zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek w Telczu.
  Na pierwszym planie Uniwersytet w Telczu. Miasto otoczone jest malowniczymi jeziorami.
    
  W drugiej połowie XVI wieku większość starych gotyckich domów otrzymała liczne zdobienia, a także zwieńczona została arkadami. Nowy wygląd miasta zachował się do czasów obecnych i stanowi obecnie cenny i unikalny przykład w pełni zachowanego średniowiecznego renesansowego miasteczka.
 4.  Zamek Jindrichuv (Zamek Jindrichuv Hradec)
  Jest to trzeci pod względem wielkości zespół zamkowy w Republice Czeskiej. Kilka możliwych tras do zwiedzania, jeśli nie macie czasu to warto zobaczyć chociaż sam dziedziniec i przejść się po mieście.Wielkie arkady (1586-1592).
  Zamkowy ogród z barokową fontanną.
  Wychodząc przez bramę zamkową oczom Waszym ukaże się taki widok.
  Barokowa Kolumna Najświętszej Trójcy z lat 1764-1766 na głównym placu w mieście. Kolumny takie, zwane morowymi, stawiane były jako wotum dziękczynne przez ludność wierzącą w podziękowaniu za wybawienie od panujących epidemii.
 5. Zamek Trzeboń (Třeboň)
  Trzeboń to zabytkowe miasteczko położone nad rzeką Lužnice. Pod koniec XIV wieku miasto otoczone zostało potężnymi murami obronnymi, które skutecznie odpierały wszelkie ataki i najazdy husytów. Część z tych fortyfikacji wraz z bramami wjazdowymi zachowała się do czasów obecnych i stanowi dziś jeden z ciekawszych średniowiecznych zabytków Trzebonia. Około 1660 roku miasto dostało się pod panowanie członków możnego i wypływowego rodu Schwarzenbergów. W ich rękach Tzeboń pozostawał aż do końca I wojny światowej. W Trzeboniu znajduje się także jeden z największych jakie można spotkać w Republice Czeskiej kompleksów zamkowych (budowla posiada przeszło setkę pomieszczeń mieszkalnych). Rezydencja ta w swoim obecnym kształcie powstała w drugiej połowie XVI wieku z inicjatywy Petra Voka z Rožmberka. Odwiedzając miasto warto także przespacerować się po malowniczych krętych uliczkach pięknie odrestaurowanego Starego Miasta częściowo otoczonego średniowiecznymi murami obronnymi.Kolumna na rynku w Trzeboniu. Wiadomo, po co 🙂
 6. Zamek Hluboka (Hluboká nad Vltavou)
  Główną atrakcją turystyczną miasteczka jest majestatyczny neogotycki zamek, kształtem nawiązujący do angielskiej królewskiej rezydencji w Windsorze. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy wzniesiono tu pierwszy warowny gród obronny. W pierwszej połowie XVII wieku jego właścicielem został ród Schwarzenbergów. W latach trzydziestych XIX wieku dawny zamek został zburzony, a w jego miejscu wzniesiono romantyczną neogotycką rezydencję. Całość otoczona została blisko 200 hektarowym malowniczym angielskim parkiem krajobrazowym. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. Zdjęć w środku nie wolno robić, natomiast parking kosztuje 90 koron za cały dzień. Zamek Hluboka znajduje się u nas w ścisłej czołówce jeśli chodzi o doznania estetyczne. Zresztą sami zobaczcie te zdjęcia:
  Klamka z motywem z herbu Schwarzenbergów (kruka wydziobującego oko Maurowi).
   

 7. Czeski Krumlow (Český Krumlov).
  Miasto leżące nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Zbudowany na nadbrzeżnej skale zamek służył ochronie brodu przez rzekę. Český Krumlov stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Zamek jest bardzo ładny i przyciąga rzesze turystów, w znacznej części azjatyckich :)Widoczne kościół św. Wita i po prawej stronie  dawne Kolegium Jezuickie i dawna Szkoła Łacińska.
  Horní Hrad – Górny Zamek. Warto wybrać się na zwiedzanie wnętrz zamkowych, w których można obejrzeć najbardziej znany zabytek krumlowskiego zamku – złotą karetę wykonaną z pozłacanego drewna orzechowego, wykonaną z okazji koronacji papieża Urbana VIII w 1639 r.
  Jeden z zamkowych dziedzińców.
  Malownicze przejścia pomiędzy kolejnymi częściami zamku.
  W dole nad brzegiem widoczne są najstarsze budynki Starego Miasta, dawny średniowieczny młyn (wzmiankowany w dokumentach już w roku 1347). Po lewej stronie (za kładką) dawna miejska zbrojownia.
  Najstarsza część zespołu zamkowego to tzw. Hrádek – Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku.
  Fontanna na dziedzińcu zamkowym.

  Sklep z trafiką na Starym Mieście u podnóża zamku.

 8. Kamienny most w Pisku
  Chwila oddechu od zwiedzania zamków. W mieście Pisek znajduje się najstarszy kamienny most w Czechach, a drugi najstarszy most w Europie na północ od Alp, wybudowany w XIII wieku.
   
 9. Zamek Blatna (Zámek Blatná)
  Zamek położony jest ok. 60 km od Czeskich Budziejowic i 95 km od Pragi. Jeden z najlepiej zachowanych zamków nad wodą w Czechach. Blatná jest jednym z najbardziej cennych historycznie i architektonicznie zabytkiem tego rodzaju w Republice Czeskiej. Zamek pochodzi z XIII wieku, lecz jego obecny wygląd ukształtował się w XVIII w., kiedy został odbudowany po pożarze. Po II wojnie światowej zamek został odebrany właścicielom – rodzinie Hildprandt, która udała się na emigrację do Etiopii. Po 1989 r. zamek został zwrócony ostatnim właścicielom i obecnie trwają w nim prace remontowe. Zamek można zwiedzać od kwietnia do października, codziennie z wyjątkiem poniedziałków.
     

 

Wskazówki dla zwiedzających:

1. Najlepiej zaopatrzyć się w mapę z zamkami w księgarni lub pytać o bezpłatne mapy w punktach informacji turystycznej. Z doświadczenia wiemy, że w informacji turystycznej mapy są dokładniejsze, bo zawierają materiały z konkretnych regionów, natomiast widoczne na zdjęciu mapy znaleźliśmy w księgarni na dworcu kolejowym w Pradze. W innych miastach ich nie widzieliśmy.
2. Zwiedzanie wnętrz zamków możliwe jest zazwyczaj tylko w sezonie letnim. Ruiny zamków można zwiedzać również w zimie.
3. Warto wybrać się na zwiedzanie wnętrz, bo są piękne i kompletnie urządzone. Uwaga – zazwyczaj nie wolno robić zdjęć, można je jednak znaleźć na stronach internetowych.
4. Zwiedzając wnętrza warto wybierać przewodnika mówiącego po angielsku. Jest to niestety droższe, niż wycieczka z przewodnikiem czeskim (bywa, że o połowę), ale z naszych doświadczeń wynika, że czasami czeski naprawdę trudno zrozumieć, szczególnie jeśli mowa o postaciach historycznych. Uwaga, zwiedzając niektóre zamki z czeskim przewodnikiem, można otrzymać wersję papierową w języku angielskim lub niemieckim. Bardzo rzadko zdarza się wersja polska.
 
Wkrótce kolejne wycieczki:)

10 myśli na temat “Zamki i pałace w południowych Czechach – część 2

 1. Ano, toto jsou hrady a zámky, které patří v Česku k těm nejcennějším a nejznámějším. Ale zajímavé jsou i ty, které tak známé nejsou. U nás na Moravě stojí za návštěvu např. Buchlov, Buchlovice, Milotice, Bučovice, Slavkov u Brna, Lysice, Rájec nad Svitavou, Boskovice, Pernštejn, Bouzov, Roštejn, Vizovice, Velké Losiny, Zlín Lešná a další a další. A to jsme pořád jenom na Moravě.

Dodaj komentarz