Free Walking Tour, czyli jak zorganizować sobie wycieczkę w obcym mieście

Słyszeliście o free walking tourach? Jeśli nie, koniecznie musicie je wypróbować! To inicjatywa obecna w wielu miastach. Niewiele zapłacicie, a na koniec, kiedy będziecie już zmęczeni i oszołomieni, dostaniecie takie ładne zdjęcie, jak to na górze.

W skrócie chodzi o to, że macie możliwość zwiedzić dane miejsce z lokalnym przewodnikiem. Wystarczy wyszukać w internecie gdzie i o której spotyka się grupa. Spacer odbywa się zwykle codziennie, niezależnie od pogody, o tej samej porze i nie potrzeba wcześniejszych zapisów. Przewodnikiem jest najczęściej mieszkaniec danego miasta, który oprowadza wycieczkę po bardziej i mniej oczywistych miejscach. Opowiada zwykle po angielsku, a za całą usługę bierze tyle, ile wycieczkowicze dadzą w ramach tzw. tipów. Zazwyczaj ludzie dają po 5-10 euro, niektórzy całe nic, czasami ktoś przynosi upominek z ich kraju.

Wycieczki są o tyle interesujące, że możemy poznać osoby z różnych miejsc świata. Nam chyba tylko dwa razy udało się trafić na Polaków. Zazwyczaj dużo jest Włochów, Hiszpanów i o dziwo- Australijczyków. Jednak ważniejsze jest to, jak wiele można się dowiedzieć od lokalnych mieszkańców. Zazwyczaj odpowiedzą oni na wszelkie pytania, począwszy od „z którego wieku ten kościół?”, skończywszy na „gdzie można dobrze i tanio zjeść?”. Przewodnicy opowiedzą o lokalnych zwyczajach, przedstawią kilka ważnych zabytków i klika mało znanych, a ciekawych miejsc. Każdy taki spacer trwa od 1 do 3 godzin i nie zagląda się do miejsc, gdzie wejście jest płatne.

A teraz czas na ranking osobisty. W dużych często miastach jest kilka stowarzyszeń oferujących free walking toury. Przekonaliśmy się już, że spacer spacerowi nierówny, dlatego podaję odnośniki do tych fantastycznych i mniej ciekawych. Zdecydowanie najlepszy pod względem merytorycznym był walking tour po Belgradzie, wszelkie informacje są tutaj. Na drugim miejscu w moim osobistym rankingu najlepszych walking tourów są: BukaresztBraszów oraz Rzym. Na pewno nie podobał mi się niestety spacer po pięknym Wilnie i  Warnie.

2 myśli na temat “Free Walking Tour, czyli jak zorganizować sobie wycieczkę w obcym mieście

Dodaj komentarz